Hotel U Královny Elišky - Hradec Králové
Hotel U Královny Elišky - Hradec Králové
x

Lokalita

Město kultury, historie a sportu

Hradec Králové je velice oblíbenou turistickou destinací. Díky své bohaté historii zde naleznete řadu architektonický skvostů a památek, zároveň město i jeho okolí nabízí nespočet míst pro sportovní a kulturní vyžití. Pokud se rozhodnete strávit dovolenou nebo třeba prodloužený víkend v Hradci Králové, rozhodně se nudit nebudete.

Na kole po Městě

Není tajemstvím, že Hradec Králové je rájem cyklistů. Rovinatý terén a široká síť cyklostezek nabízí spoustu možností, jak trávit volný čas nebo aktivní dovolenou. Najdete zde trasy vedoucí kolem historických památek ve městě i v okolí. Pro rekreační jízdu v přírodě můžete využít městské lesy a sportovněji naladění jedinci se mohou vydat na Kunětickou horu nebo navštívit hospitál v Kuksu. Místa, která rozhodně stojí za návštěvu, nejen na kole, najdete níže.

 

K projížďce po městě lze využít sdílená kola Nextbike. Nezapomeňte na helmu a dopravní předpisy – a jedeme! Mapu hradeckých cyklostezek a mnoho dalších užitečných informací naleznete v Informačním centru. 

Hrající schody

Jedná se o unikátní umělecké dílo, ve kterém se střetává příroda, hudba a architektura. U vstupů na schodiště jsou umístěná čidla, která zaznamenávají pohyb člověka a aktivují celé dílo. Hrající schody vydávající relaxační zvuky připomínající hru na flétnu nebo zvuky vznikající při foukání na hrdlo láhve. Po setmění se navíc schodiště rozsvítí všemi barvami. Tato atrakce se nachází přímo v centru města a navazuje na historické hradby.

 

PLAVBA PARNÍKem po labi

Dalším lákadlem je projížďka parníkem po řece Labi. Plavby na parníku probíhají v Hradci Králové již od roku 1998, kdy jeho zakladatelé postavili parník pouze pro svou zálibu. Vzhledem k neutuchajícímu zájmu o novou atrakci byl v roce 2004 uveden do provozu parník „Královna Eliška“, který od té doby přepravil velké množství pasažérů a jeho popularita stále roste. 

 

Bílá věž

Dominanta města, která zde stojí již po staletí. Renesanční věž nabízí jedinečný výhled na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Součástí renesanční zvonice, dovršené v roce 1589, je zvon, jenž je dle rozměru na třetím místě v celé České republice. Zvon odlitý v roce 1509 váží deset tun a zvoní dodnes. Bílou věž je možné navštívit v rámci speciálních prohlídek také v noci nebo za svítání, kdy je výhled ještě krásnější a pohádkově romantický.

 

Katedrála svatého Ducha

Katedrála svatého Ducha se nachází hned vedle Bílé věže v centru Hradce Králové a patří mezi nejslavnější památky města. Historie katedrály sahá až do roku 1313, kdy jsou datované první prokázané zmínky. Stavbu katedrály iniciovala královna Eliška Rejčka, která se zasloužila o velký rozvoj města. Katedrála svatého Ducha má výšku 33 metrů a je dlouhá 56 metrů. Ve věžích jsou zavěšeny 4 zvony, z nichž nejstarší pochází z roku 1480. Bohatě zdobený hlavní oltář pochází z roku 1940 a byl z hotoven na motivy obrazu kancionálu z let 1585 – 1604.

 

Výlety po okolí

V okolí Hradce Králové se nachází mnoho význámných památek a turistických atrakcí, které můžete navštívit během svého pobytu. Z těch tradičních jsou je to například romantický Hrádek u Nechanic nebo zámek Karlova Koruna. Nadšenci do dávné historie by měli určitě navštívit Archeopark Všestary. Zajímavá a pestrá nabídka je připravena na Hradecku pro všechny věkové kategorie.

Zámek Hrádek U Nechanic

Novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako letní a lovecké sídlo hraběcího rodu Harrachů. Původní interiéry seznámí návštěvníka se životem šlechty v druhé polovině 19. století. Za nejkrásnější místnost v zámku je považován Zlatý sál, jehož název je odvozen od jedinečných zlacených tapet vyrobených z kůže v 17. století v Belgii.

Zámek Hrádek u Nechanic jste mohli vidět ve filmech Tmavomodrý svět, Princ a večernice, Atentát, Andělská tvář a mnohých dalších.

 

Hospitál Kuks

Byl založen hrabětem Františkem Antonínem Šporkem na počátku 18. století a sloužil jako útočiště pro vysloužilé vojáky. Jde o významnou barokní památku, na jejímž vzhledu se podíleli umělci světového formátu: především architekt Giovanni Batista Alliprandi a sochař Matyáš Bernard Braun. Areál hospitálu Kuks je proslulý monumentálním kostelem Nejsvětější Trojice, cyklem nástěnných maleb Tance smrti, alegoriemi Ctností a Neřestí a jednou z nejstarších lékáren z roku 1743.

 

Safari Park Dvůr Králové

Navštivte žirafy a nosorožce, jejichž chov safari park ve Dvoře Králové proslavil. Pro ty, kteří mají rádi různé druhy dobrodružství je k dispozici večerní projížďka safari s africkou večeří a noclehem v bungalovu nebo luxusním stanu, který je umístěn vedle výběhů žiraf a zeber. Jistě Vás také potěší možnost projížďky mezi volně se pohybujícími zvířaty a také jediné Lví safari ve střední Evropě.

 

Rezervujte si pokoj

Nabídka pokojů